Select Page

Cupa Romaniei Final Eight – Prima zi

In perioada 14-17 februarie are loc la Sibiu, Cupa Romaniei Final Eight. CSU Sibiu, Steaua CSM EximBank, SCM U Craiova, U Banca Transilvania Cluj Napoca, BC Mures, Phoenix Galati, BC Timisoara si CSM CSU Oradea isi dau intalnire in Sala Trasilvania din Sibiu, toate echipele avand un singur gand, castigarea marelui trofeu.

In urma extragerii, duelurile s-au impartit astfel:

Steaua CSM EximBank vs SCM U Craiova

CSU Sibiu vs U Banca Transilvania Cluj Napoca

BC Mures vs Phoenix Galati

BC Timisoara vs CSM CSU Oradea

Inainte primul meci al turneului, la conferinta de presa, organizatorii au declarat ca biletele pentru aceasta zi au fost vandute in totalitate.

Chiar daca meciul a fost programat la ora 18:00 fanii au venit intr-un numar destul de mare in Sala Transilvania pentru a urmari confruntarea dintre cele doua echipe. Echipa militara si echipa din Banie au deschis acest turneu final si am avut parte de un meci spectaculos. Steaua a inceput in forta acest duel, iar dupa aproximativ 5 minute de joc, tabela arata un 17-0 pentru acestia. Jocul oltenilor parea sa nu se lege in ciuda time-out-urilor solicitate de Vladimir Vuksanovic, antrenorul celor de la SCM U Craiova si astfel primul sfert se termina cu scorul de 23-7. In sfertul secund am vazut tot echipa din Bucuresti la carma jocului, acestia reusind sa se distanteze la 21 de puncte pana la pauza cea mare (48-27). Chiar daca in sfertul 3, echipa din Banie a reusit sa puncteze mai mult (21-13), stelistii au gestionat perfect ultimul act, astfel incat scorul final a fost de 83-63 in favoarea echipei din capitala. Mihai Paul a fost principalul marcator al bucurestenilor cu 15 puncte, in timp ce pentru craioveni, Darius Hargrove a marcat tot 15 puncte. Mi-a placut prestatia romanilor din tabara ros-albastra. Antrenorul Claudiu Fometescu i-a trimis rand pe rand pe parchet pe Mihai Paul (15 puncte, 3 pase decisive), Catalin Baciu (13 puncte, 6 recuperari), Vlad Negoitescu, Georges Darwiche si Victor Petrache, iar acestia nu au dezamagit.

Asadar Steaua CSM EximBank se impune fara mari probleme in fata celor de la SCM U Craiova si este prima echipa calificata in semifinala.

Nimic nu anunta ceea ce urma sa vad in duelul dintre CSU Sibiu si UBT Cluj Napoca. Atat fanii sibieni cat si cei clujeni si-au facut simtita prezenta inca din primul moment. Chiar daca poate UBT Cluj Napoca pleca ca favorita, CSU Sibiu a pastrat echilibrul pe tabela foarte mult timp, impinsa de la spate de o “mare” galbena. Nu e prima data cand vad cum fanii ajung sa fie precum un al 6lea jucator fie ca incurajeaza echipa sau pun presiune pe echipa adversa. Asa cum spuneam, meciul a fost unul echilibrat, ambele echipe preluand conducerea. Totusi, in ultimul sfert, clujenii au fost cei care au fortat mai mult si astfel au reusit usor – usor sa se desprinda gratie aruncarilor de la distanta. Bogdan Popescu, Radu Paliciuc, principalii marcatori ai sibienilor, nu au mai reusit sa dea acelasi randament in ultimul act, astfel incat diferenta crestea in favoarea clujenilor. Dupa cele 40 de minute de joc, U Banca Transilvania Cluj Napoca reuseste sa se impuna cu scorul de 88-70. Principalul marcator al celor de la UBT Cluj Napoca a fost Vlad Moldoveanu cu 21 de puncte, in timp ce de la CSU Sibiu, Radu Paliciuc a marcat 19.

A fost un meci precum o finala. De fiecare data cand o echipa se afla la conducere, cealalta reusea sa intoarca scorul in favoarea ei. Am avut parte de un spectacol atat in teren cat si in tribune, insa la final doar o echipa a fost castigatoare. Cele doua galerii, chiar daca s-au sicanat putin pe parcursul meciului, au facut echipa la final atunci cand in Sala Transilvania se canta imnul Romaniei.